Konstrukcja domu drewnianego

Oferowane przez nas domy drewniane budowane są w siedzibie Marux, z uwagi na konieczność odpowiedniego i precyzyjnego dopasowania bali. Konstrukcja drewniana budynku jest następnie delikatnie rozbierana, w celu przewiezienia na teren budowy. Na miejsce budowy elementy domu dostarczane są w kolejności ułatwiającej ponowny montaż.

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed budową wymarzonego domu?

Dokumenty i pozwolenia

Przed przystąpieniem do prac budowlanych wykonywanych przez specjalistów firmy MARUX, każdy Inwestor powinien uzyskać wszelkie wymagane dokumenty i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.

Przygotowanie placu budowy

Domy drewniane są znacznie lżejsze niż budynku murowane – nie oznacza to jednak, że fundament można wykonać mniej solidnie lub bez zastosowania odpowiednich materiałów. Kolejnym etapem naszej współpracy jest zatem przygotowanie przez Inwestora odpowiedniego fundamentu pod dom. Ten proces umożliwi ekipie MARUX rozpocząć prace budowlane w terminie. Fundament powinny być przygotowane przede wszystkim dokładnie oraz starannie. Należy tak przygotować plac budowlany, aby wymiary podstawy fundamentalnej były zgodne z wymiarami, które zostały uwzględnione w projekcie architektonicznym lub dokumentach technicznych. Przy przeprowadzaniu takich prac ważne jest, aby podstawa domu była zgodna z projektem i warunkami gruntowymi.

Powierzchnia fundamentalna powinna być zatem gładka: bez jakichkolwiek garbów i zapadnięć. Powinna też zostać prawidłowo wypoziomowania, dzięki czemu podwalina fundamentu będzie dobrze przylegać do podłoża. Wpływa to do uzyskania dobrej szczelności i stabilności całej konstrukcji domu drewnianego.

Głównym wyróżnikiem konstrukcji domu drewnianego jest jego lekkość i jednocześnie solidność, dlatego można wykonać nieco inny fundament, niż w przypadku budynku murowanego. Powszechnie wiadomo, że głębokość fundamentu zawsze musi zostać dostosowana do poziomu przemarzania gruntu. Dlatego właśnie podczas budowania domu drewnianego trzeba wziąć ten fakt pod uwagę. Dzięki lekkiej konstrukcji można wykonać fundament zalewając betonem wykop o głębokości szerokości łopaty. Ściany fundamentu można równocześnie wykonać z bloczków cementowych oraz wylać na morko z mieszanki betonowej. Najczęściej ściany fundamentowe wykonuje się z uwzględnieniem pustki podpodłogowej, niż z wykonaniem pełnego podpiwniczenia. Jednak zawsze istnieje możliwość stworzenia domu drewnianego z piwnicą – wystarczy wykonać drewniany strop na poziomie parteru. Przy wykonywaniu fundamentów dobrze sprawdza się też pływa fundamentowa, ale właśnie w przypadkach, gdy Inwestor nie planuje podpiwniczenia. Wtedy budowa domu drewnianego odbywa się szybko oraz sprawnie, ponieważ nie trzeba czekać na zastygnięcie betonu.

Bardzo ważne jest również to, aby plac budowy był tak wykonany, by zapewnił swobodny dostęp maszyn i ekipy budowlanej MARUX co najmniej z trzech stron budowanej konstrukcji drewnianej.

Doprowadzenie mediów

Ważne jest także doprowadzenie takich mediów, jak energia elektryczna oraz woda!

 

Budowanie domów drewnianych przez firmę MARUX

Proces budowania domów drewnianych odbywa się w następujących etapach:

 1. Wykonanie ścian nośnik z bali okrągłych
 2. Położenie belek stropowych i balkonowych
 3. Wykonanie konstrukcji więźby dachowej i wstępne pokrycie dachu
 4. Przygotowanie odpowiednich otworów na okna oraz drzwi
 5. Zrobienie kanałów na instalację hydrauliczną i elektryczną
 6. Docieplenie domu wełną izolacyjną
 7. Zamontowanie budynku na placu budowy
 8. Impregnacja całej konstrukcji domu

Czas wykonania budynku zależny jest głównie od jego wielkości i złożoności drewnianej konstrukcji. Zwykle wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu dni (nie uwzględniając wykończenia wnętrza). Budowa domów drewnianych możliwa jest również w okresie zimowym ze względu na odporność materiału.

Zalety inwestycji w domy o konstrukcji drewnianej:

 • krótki czas budowy domu,
 • gwarancja solidności konstrukcji,
 • wybór najtrwalszych materiałów,
 • fachowe doradztwo ze strony naszych specjalistów,
 • korzystne ceny współpracy,
 • opieka merytoryczna przez cały okres budowy,
 • pomoc na każdym etapie budowy.

 

Prace wykończeniowe

Różnego rodzaju prace wykończeniowe można wykonywać bezpośrednio po ustawieniu konstrukcji z drewna, mimo konieczności spasowania się „ułożenia” materiału (możliwość osiadania budynku 6% na wysokości). Oznacza to możliwość korzystania z domu drewnianego zaraz po wybudowaniu. Większość prac instalacyjnych wykonuje się już w momencie układania drewnianych elementów, z uwagi na możliwość ukrycia większości instalacji (elektrycznej i wodnej) w ścianach.

W razie jakichkolwiek, dodatkowych pytań dotyczących wykorzystywanych przez nas materiałów i przeprowadzanych prac budowlanych, chcielibyśmy zaprosić Państwa do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami przedsiębiorstwa MARUX. Istnieje także możliwość spotkania, na którym szczegółowo omówimy warunki współpracy i zaprezentujemy Państwu najkorzystniejsze rozwiązania na budowę wymarzonego domu z bali drewnianych.