FAQ

Dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad inwestycją w domy drewniane przygotowaliśmy krótkie FAQ, w którym można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące technologii budowania konstrukcji z naturalnego i wyjątkowego materiału – bali drewnianych.

1. Ile kosztuje wybudowanie domu z bali?

Może niektórym trudno w to uwierzyć, ale koszt wybudowania oraz eksploatacji ekologicznego domu drewnianego jest znacznie niższy, niż cena postawienia i mieszkania w domu murowanym! Szczególny wpływ na ten proces mają specyficzne właściwości drewna. Jest to naturalny materiał, który charakteryzuje świetny współczynnik termoizolacyjności. Drewno bardzo często określane jest jako efektywny izolator akustyczny i cieplny, dlatego pozwala między innymi zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu domu zimą.
Postawienie budynku drewnianego w stanie surowym zamkniętym będzie nieco droższe niż wybudowanie domu murowanego (przyjmując te same parametry obiektu), jednak biorąc pod uwagę to, że w wybudowanym domu będziemy mieszkać przez długi czas, jest to opłacalna inwestycja, która w przeciągu lat będzie się zwracać.

Czas budowy konstrukcji z bali drewnianych zależy od wielu czynników, jednak postawienie budynku w stanie surowym zamkniętym może trwać od 3 do 4 miesięcy. Około 1  miesiąca trwają prace w siedzibie firmy. W pierwszym etapie realizacji zlecenia przygotowujemy plac budowy oraz materiały (zamawiamy drewno, przywozimy je do suszarni, a po odpowiednim wysuszeniu poddajemy specjalistycznej obróbce). Następnie dostarczamy bale na teren inwestora, gdzie w około 2 tygodnie stawiamy stan surowy otwarty.  Po kolejnych 2 tygodniach mamy już stan surowy zamknięty. Jeśli nasi Klienci chcą zainwestować w dom budowany pod klucz, przy odpowiedniej koordynacji prac budowlanych możemy stworzyć taki obiekt już w 5 miesięcy.

Przede wszystkim, budowane przez nas domy z bali drewnianych charakteryzuje trwałość, energooszczędność i unikalny charakter. Do tworzenia tych obiektów mieszkalnych używamy tylko najlepszego drewna o odpowiedniej średnicy i wilgotności. To solidne i ekologiczne materiały, wpływające na wytrzymałość i wygląd domu. Po postawieniu budynku w jego wnętrzach panuje specyficzny mikroklimat. Dlatego nasze realizacje często nazywane są zdrowymi domami.
Kolejną zaletą tych ekologicznych domów jest możliwość ich łatwej przebudowy oraz modernizacji. Ponadto, budynki z bali drewnianych możemy postawić nawet zimą. Jesteśmy pewni, że ogromnym atutem jest także lekka konstrukcja domu, która pozwala na zaoszczędzenie środków finansowych podczas transportu komponentów budowlanych.

Istnieje powszechne przekonanie, że konstrukcje wykonane z drewna łatwo się zapalają i szybko płoną – jest to jednak stereotyp i błędne twierdzenie. Aby budowane przez nas domy się zapaliły, trzeba by wykonać takie same czynności, jak w przypadku podpalenia domu murowanego. Poza tym, podczas realizacji prac budowlanych wykorzystujemy specjalistyczne środki opóźniające zapłon. Niektórzy myślą, że domy z bali szybko się palą, ponieważ budynki z naturalnego drewna kojarzą im się z chatami, których dachy w przeszłości były pokryte słomą – a to właśnie ona tak szybko się paliła.

Po ukończeniu prac budowlanych warto pamiętać o tym, aby dokonać impregnacji drewnianych elementów domu. W tym przypadku stosuje się preparaty wnikające głęboko w strukturę drewna, które zabezpieczają je przed różnego rodzaju uszkodzeniami (skutki wilgoci, nadmiernego promieniowania UV). To także ośrodki, które chronią drewno przed występowaniem grzybów, pleśni, bądź dostaniem szkodników. Jednym z najważniejszych punktów jest tutaj także odpowiednia wilgotność drewna! Korzystając z usług MARUX każdy Klient ma gwarancję, że otrzyma zdrowy i odporny na wyżej wymienione uszkodzenia dom. Ważne: impregnowane drewno nie powinno mieć więcej niż 28% wilgotności – powinno być natomiast oczyszczone, bez miejsc z sinizną oraz nadgniłych. Występują dwa rodzaje konserwacji: powierzchniowe oraz wgłębne.

Oczywiście, nasza oferta obejmuje nawet budowanie domów pod klucz. Proponujemy między innymi montaż instalacji, wybudowanie unikalnych schodów i balustrad oraz nadajemy wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Nasi Klienci mogą pozostawić naturalne ściany wykonane z bali, albo wybrać inny styl aranżacji wnętrz, np. pokrycie ścian płytkami. Specjaliści firmy MARUX służą pomocą na każdym etapie prac budowlanych i wykończeniowych.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny w podjęciu decyzji o inwestycji w swój wymarzony dom i przyszłość rodziny. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z ekspertami przedsiębiorstwa budowlanego MARUX. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości, odpowiemy na pytania i doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania. Z miłą chęcią rozpoczniemy z Państwem współpracę – poczynając od opracowania i przeanalizowania projektu domu, aż po jego kompleksowe wykończenie!