Jak zadbać o konserwację domu?

Po ukończeniu prac budowlanych warto pamiętać o tym, aby dokonać impregnacji drewnianych elementów domu. W tym przypadku stosuje się preparaty wnikające głęboko w strukturę drewna, które zabezpieczają je przed różnego rodzaju uszkodzeniami, wywoływanymi na przykład przez wilgoć lub nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Konsekwencją braku odpowiedniej impregnacji mogą być między innymi pojawiające się na powierzchni drewna pęknięcia i nieestetyczne przebarwienia, które z czasem mogą skutkować koniecznością wymiany drewnianych elementów lub kosztownej renowacji. Dla właściwego zabezpieczenia domu istotne są również środki, które chronią drewno przed występowaniem grzybów, pleśni, bądź dostaniem się szkodników. Dotknięte ich działaniem drewno jest nie tylko dużo mniej estetyczne, ale także jego wewnętrzna struktura ulega osłabieniu. Ważne jest, aby stale obserwować drewniane elementy i nie lekceważyć pierwszych oznak, które mogą świadczyć o konieczności przeprowadzenia prac pielęgnacyjnych.

Dom do impregnacji należy odpowiednio przygotować. Jednym z najważniejszych punktów jest tutaj odpowiednia wilgotność drewna. Ważne: impregnowany materiał nie powinien mieć więcej niż 28% wilgotności – musi zostać natomiast dokładnie oczyszczony, bez miejsc z sinizną oraz nadgniłych.
Występują dwa rodzaje konserwacji: powierzchniowa oraz wgłębna, obie przeprowadza się z użyciem specjalistycznych preparatów chemicznych. Impregnacja powierzchniowa ma na celu zabezpieczyć zewnętrzne warstwy drewna, wyrównać niedoskonałości i nadać elementom atrakcyjną barwę. W konserwacji wgłębnej stosuje się wysokie ciśnienie, dzięki któremu płyny są w stanie wniknąć w głębsze warstwy drewna i zapobiec korozji mikrobiologicznej.

Korzystając z usług MARUX każdy Klient ma gwarancję, że otrzyma zdrowy i odporny na wyżej wymienione uszkodzenia dom.

Masz jakieś pytania?