Konstrukcja domu z drewna

Oferowane przez nas domy z drewna konstruowane są w siedzibie naszej firmy – przede wszystkim z uwagi na konieczność odpowiedniego i precyzyjnego dopasowania bali. Następnie są one bezpiecznie rozbierane i przewożone na teren budowy. Wszystkie elementy dostarczane są na miejsce w kolejności ułatwiającej ponowny montaż.

Dom z bali mały

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed budową wymarzonego domu?

Dokumenty i pozwolenia

Przed przystąpieniem do prac budowlanych wykonywanych przez specjalistów firmy MARUX, każdy inwestor powinien uzyskać wszelkie wymagane dokumenty i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.

Przygotowanie placu budowy

Domy drewniane są znacznie lżejsze niż budynki murowane – nie oznacza to jednak, że fundament można wykonać mniej solidnie lub bez zastosowania odpowiednich materiałów. Kolejnym etapem naszej współpracy jest zatem przygotowanie przez inwestora odpowiedniego fundamentu pod dom. Ten proces umożliwi ekipie MARUX rozpocząć prace budowlane w terminie.

Fundamenty powinny być przygotowane przede wszystkim dokładnie oraz starannie. Wymiary podstawy fundamentów muszą być zgodne z wymiarami, które zostały uwzględnione w opracowanym przez nas projekcie architektonicznym domu drewnianego oraz dokumentach technicznych. Ich powierzchnia musi być gładka i pozbawiona jakichkolwiek garbów oraz zapadnięć. Konieczne jest także, aby została prawidłowo wypoziomowana, dzięki czemu podwalina fundamentu będzie dobrze przylegać do podłoża. Pozwoli to uzyskać właściwą szczelność i stabilność całej konstrukcji domu drewnianego.

Wykonanie fundamentów

Głównym wyróżnikiem konstrukcji domu drewnianego jest jego lekkość i jednocześnie solidność, dlatego można wykonać nieco inny fundament, niż w przypadku budynku murowanego. Powszechnie wiadomo, że głębokość fundamentu musi być zawsze dostosowana do poziomu przemarzania gruntu. Dzięki lekkiej konstrukcji można przygotować fundament zalewając betonem wykop wykonany na głębokość łopaty. Ściany fundamentu wykonuje się równocześnie z bloczków cementowych oraz wylewa na mokro z mieszanki betonowej. Ściany fundamentowe stawia się częściej z uwzględnieniem pustki podpodłogowej, niż z wykonaniem pełnego podpiwniczenia. Jednak zawsze istnieje możliwość stworzenia domu drewnianego z piwnicą – wystarczy wykonać drewniany strop na poziomie parteru. Przy wykonywaniu fundamentów dobrze sprawdza się też pływa fundamentowa (dotyczy to konstrukcji bez podpiwniczenia). Wtedy budowa domu drewnianego odbywa się szybko oraz sprawnie, ponieważ nie trzeba czekać na zastygnięcie betonu.

Bardzo ważne jest również to, aby plac budowy był zaplanowany w taki sposób, aby zapewnił swobodny dostęp maszyn i ekipy budowlanej MARUX co najmniej z trzech stron budowanej konstrukcji drewnianej.

Doprowadzenie mediów

Przypominamy także, że szczególnie ważna w procesie budowy jest kwestia doprowadzenia takich mediów, jak energia elektryczna oraz woda. Bez nich niemożliwe jest wykonanie części niezbędnych prac budowlanych. Warto więc zawczasu dopilnować, żeby ekipa, przyjeżdżając na plac budowy, miała pełny dostęp do wymaganych mediów.

Budowa domów drewnianych

Proces budowania domów drewnianych przez firmę MARUX przebiega w następujących etapach:

1. Wykonanie ścian nośnych z bali okrągłych.
2. Położenie belek stropowych i balkonowych.
3. Wykonanie konstrukcji więźby dachowej i wstępne pokrycie dachu.
4. Przygotowanie odpowiednich otworów na okna oraz drzwi.
5. Wykonanie kanałów na instalację hydrauliczną i elektryczną.
6. Docieplenie domu wełną izolacyjną.
7. Zamontowanie budynku na placu budowy.
8. Impregnacja całej konstrukcji domu.

Czas wykonania budynku zależny jest głównie od jego wielkości i złożoności drewnianej konstrukcji. Zwykle wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu dni (nie uwzględniając wykończenia wnętrza). Budowa domów drewnianych możliwa jest również w okresie zimowym ze względu na odporność materiału.

dom z bali

Dlaczego warto zainwestować w dom o konstrukcji drewnianej firmy MARUX?

  • Krótki czas budowy domu.
  • Gwarancja solidności konstrukcji.
  • Wybór najtrwalszych materiałów.
  • Fachowe doradztwo ze strony naszych specjalistów.
  • Korzystne ceny. 
  • Opieka merytoryczna przez cały okres budowy. 
  • Pomoc na każdym etapie budowy.

 

Prace wykończeniowe

Różnego rodzaju prace wykończeniowe można wykonywać bezpośrednio po ustawieniu konstrukcji z drewna, mimo konieczności spasowania się materiału (możliwość osiadania budynku 6% na wysokości). Oznacza to, że możliwe jest korzystanie z domu drewnianego zaraz po jego wybudowaniu. W ramach wykończenia domów drewnianych zajmujemy się m.in. położeniem podłóg lub boazerii. Większość prac instalacyjnych wykonuje się już w momencie układania drewnianych elementów z uwagi na możliwość ukrycia większości instalacji (elektrycznej i wodnej) w ścianach.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań dotyczących wykorzystywanych przez nas materiałów i przeprowadzanych prac budowlanych zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami przedsiębiorstwa MARUX. Możemy także umówić się z Państwem na spotkanie, na którym szczegółowo omówimy warunki współpracy i zaprezentujemy najkorzystniejsze rozwiązania, które zastosujemy w trakcie budowy wymarzonego domu z bali drewnianych.