Impregnacja drewna

Drewno to solidny i szlachetny materiał, aby jednak wybudowany z niego dom przez lata skutecznie opierał się pogodzie i zachował swój atrakcyjny wygląd, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie. Nadmiar wilgoci może prowadzić do butwienia, które nie tylko sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, ale przede wszystkim ma negatywny wpływ na jego wytrzymałość. Na utratę barwy może również wpływać nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Do realizacji projektów nasza firma wykorzystuje wyłącznie drewno zaimpregnowane, dzięki któremu stawiane przez nas domy są dużo trwalsze i bezpieczniejsze.

Elementem kluczowym jest zabezpieczenie najważniejszych dla konstrukcji elementów, takich jak słupy i podpory, legary, więźby dachowe, a także wszystkie elementy, które znajdą się poniżej poziomu gruntu oraz te, które będą miały kontakt z betonem. Drewno używane do produkcji domów z bali nie jest suszone, a do jego impregnacji wykorzystuje się specjalistyczne preparaty. Służą one przede wszystkim odstraszaniu mogących uszkadzać materiał owadów oraz zapobieganiu korozji biologicznej. Znajdują się również wśród nich skuteczne fungicydy – środki, które przeciwdziałają rozwojowi pleśni i grzybów. Bale zabezpieczać można zanurzając je w odpowiednim roztworze, o wiele skuteczniejsza jest jednak metoda ciśnieniowa. Dzięki niej cząsteczki preparatu wnikają głębiej w strukturę drewna i nie wypłukują się, przez co środek chemiczny może działać o wiele dłużej. Impregnacja nadaje również balom specyficzny, unikatowy kolor.

Kluczowe dla utrzymania atrakcyjnego wyglądu drewnianego domu jest jego właściwe konserwowanie. Kiedy na elementach konstrukcji pojawiają się oznaki spłowienia lub przebarwienia, może to oznaczać, że w warstwie wodoodpornej pojawiły się ubytki, które należy wypełnić. Jeśli impregnacja zostanie wykonana prawidłowo, z użyciem właściwych środków, powinna zagwarantować właścicielom domu nawet do 9 lat spokoju. Przegapienie momentu, w którym elewacja powinna zostać zakonserwowana, może skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownej renowacji.

Masz jakieś pytania?