Ile dom z bali jest w stanie przetrwać?

dom z bali

Domy budowane z drewnianych bali coraz częściej powstają na działkach oddalonych od Podhala. To ciekawa opcja na stworzenie wymarzonej oazy spokoju na mazurach, w nadmorskiej miejscowości czy w centrum kraju. Doceniamy piękne wykończenie i wygląd takich domów, ich urok oraz szybkość stawiania takiej budowli. A co wiemy o wytrzymałości takiej konstrukcji?

Domy z bali – czyli wszystko zaczęło się na południu

Domy budowane z drewna to znak rozpoznawczy terenów południowych, obszarów znajdujących się blisko gór i wzniesień. Pojawiały się jako najwygodniejszy sposób na zapewnienie dachu nad głową góralom, którzy musieli chronić się przed srogimi zimami. Dzisiaj są przede wszystkim urokliwymi domkami, które przywodzą na myśl odpoczynek na łonie natury.

Drewno jako materiał konstrukcyjny przeżywa dziś prawdziwy renesans i firmy budujące domy z bali cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród osób marzących o własnym domu jednorodzinnym. To alternatywa, która nadaje specyficznego klimatu nieruchomości, ale dzięki nowoczesnej obróbce drewna i technologiom, jakie można wykorzystać podczas budowy domu, to rozwiązanie, które pozwala stworzyć całoroczny dom dla całej rodziny.

Ile czasu przetrwa dom z bali?

Drewno uważane jest za jeden z bardziej wytrzymałych materiałów budowlanych, przy tym jest naturalnym i poddającym się obróbce produktem. Drewniane domy nie tylko pięknie wyglądają, ale również zapewniają specyficzny mikroklimat we wnętrzu oraz niezwykły zapach. Osoby wahające się przed wyborem tego typu konstrukcji, rozważają zazwyczaj wytrzymałość takiego rozwiązania.

Dzięki naturalnym sposobom łączenia bali, pielęgnacji i konserwacji drewna przeznaczonymi do tego preparatami, dom z bali może stać w nienaruszonej formie sto i więcej lat. Dobrze postawiona, zabezpieczona konstrukcja posłuży jej użytkownikom naprawdę długo. Wystarczy zastanowić się, ile zabytków wokół nas to właśnie domy z drewna, które przetrwały ulewne deszcze, mrozy i wysoką temperaturę oraz kilka ważnych wydarzeń w historii kraju. Drewno to wytrzymałość i estetyka, którą warto wybrać.