Styl rustykalny jako idealne uzupełnienie drewnianego domu

styl rustykalny

Drewniane domy charakteryzują się wyjątkowym wyglądem, który zasługuje na odpowiednią aranżację. Wystój wnętrza powinien być dostosowany do specyfiki takiej nieruchomości, aby jak najlepiej podkreślić jej naturalne piękno.

Jaki styl wykończenia wnętrz najlepiej sprawdzi się w drewnianym domu?

Nie ulega wątpliwości, że obecnie największą popularnością cieszy się styl nowoczesny. Niektórzy decydują się na wykorzystanie go we wnętrzu domu z bali, aby stworzyć intrygujący kontrast. Oczywiście jest to ciekawe rozwiązanie, jednak wymaga ono zachowania umiaru, aby nie przyćmić charakterystycznego wykończenia takiego budynku.

Warto mieć na uwadze, że w drewnianym domu najlepiej prezentuje się styl rustykalny. Jego cechy szczególne przywodzą na myśl bliski kontakt z naturą oraz obraz sielskiej wsi z dzieł Kochanowskiego. Współcześnie występuje on jednak w nieco innej formie niż przed laty, bowiem wykorzystuje także nowoczesne trendy. Jest elegancki, a zarazem niezwykle przytulny i estetyczny.

Jakie są cechy szczególne stylu rustykalnego?

Jeżeli planujesz urządzić swój drewniany dom w stylu rustykalnym, zapoznaj się wcześniej z jego głównymi założeniami. Znajomość poniższych cech pozwoli Ci stworzyć urokliwą przestrzeń, która podkreśli piękno nieruchomości wykonanej z naturalnych materiałów.

Do najważniejszych cech stylu rustykalnego należy zaliczyć:

  • minimalizm – meble oraz dodatki powinny być pozbawione bogatych zdobień czy wymyślnych form, najważniejsza jest bowiem prostota;
  • neutralne barwy – postaw na tzw. kolory ziemi, czyli brązy, beże, szarości oraz zgaszone odcienie zieleni i żółci; takie barwy tworzą przytulną atmosferę, która jest wyróżnikiem stylu rustykalnego;
  • naturalne materiały – zarówno meble, jak i ozdoby powinny być wykonane z naturalnych materiałów; pożądany jest także tzw. efekt postarzenia;
  • rękodzielnictwo – to cecha, którą trudno znaleźć w jakimkolwiek innym stylu; zaopatrz się we własnoręcznie wykonywane ozdoby, np. obrus, pleciony dywan, firany czy świece.