Całoroczne, drewniane domy z bali są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka komfortu, połączonego z funkcjonalnością. Przytulne i estetyczne, a także bardzo dobrze trzymające ciepło, stworzą przyjemny oraz sprzyjający zdrowiu mikroklimat. W naszym wpisie wyjaśniamy, w jaki sposób się je buduje oraz jak należy je wykończyć.
Poszczególne etapy budowy domu z bali
Domy z drewnianych bali stawia się bardzo szybko – już w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia budowy klient może podziwiać dom w stanie surowym otwartym. Zgodnie z wielowiekową tradycją, domy drewniane buduje się z gotowych elementów w technice zrębowej. Bale układa się na siebie poziomo, w rogach łącząc na zasadzie „jaskółczego ogona”. Dlatego też w rogach domów, poza płaszczyzną ścian, wystają końcówki skrzyżowanych belek. Konstrukcja oferowanych przez nas domów jest dodatkowo wzmocniona pionowymi kołkami drewnianymi, wbijanymi w poukładane na siebie bele. Proces budowy oferowanych przez nas domów z drewnianych bali przebiega w następujących etapach:
- przygotowanie fundamentów,
- budowa i montaż domu,
- wykończenie domu.
Głębokość fundamentów dopasowuje się do poziomu przymarzania gruntu. Po ich wykonaniu przystępujemy do kolejnego etapu prac. Na budowę i montaż domu składają się następujące czynności: wykonanie ścian nośnych, ułożenie belek stropowych, przygotowanie więźby dachowej oraz wykonanie otworów na drzwi i okna. Następnie przygotowujemy kanały pod instalacje, docieplamy budynek wełną izolacyjną i montujemy dom. Ostatnią czynnością w zakresie budowy domu będzie jego zaimpregnowanie.
O czym pamiętać podczas wykończania drewnianych domów z bali?
Drewniane domy z bali, ze względu na specyfikę swojej konstrukcji, wymagają specjalnych rozwiązań w zakresie ich wykończenia. Pamiętać należy zatem, aby pozostawić otwory wentylacyjne w szczytach dachu i aby wełna mineralna, używana do izolacji, miała co najmniej grubość 8–10 cm. Należy ułożyć ją między drewnianymi łatami, przybitymi poprzez podkładki dystansowe do ściany. Warto także pomyśleć o zamontowaniu wiatroizolacji, czyli folii o wysokiej przepuszczalności pary. Ma ona za zadanie odprowadzanie pary wodnej oraz ochronę wełny przed wilgocią.
Nie mniejsze znaczenie mają materiały, służące do wykończenia podłogi i ścian. W domach z drewnianych bali najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne i kamień naturalny na podłogach, na ścianach i sufitach natomiast można położyć boazerię. Prawdziwą „wisienką na torcie” będą w przypadku drenowanych domów okna z drewna mahoniowego lub sosnowego, najlepiej z okiennicami. Całości dopełnią drewniane drzwi.