Czemu domy drewniane są określane mianem najzdrowszych?

para przed domem z drewna

Wiele osób decyduje się na budowę domu z bali ze względów estetycznych oraz ekologicznych. Są to oczywiście ogromne zalety domów drewnianych, ale niosą one jeszcze większe korzyści dla zdrowia. Dlaczego domy z drewnianych bali są określane jako najzdrowsze?

Mikroklimat i powietrze w drewnianym domu

Drewniane bale, z których budowane są domy posiadają mikropory, które zapewniają odpowiednią wentylację oraz izolację termiczną i akustyczną. Drewno bez względu na swój wiek zachowuje zdolności do “oddychania”. Mikropory umożliwiają krążenie powietrza między tym wewnątrz, a na zewnątrz budynku, co pozwala na zachowanie przyjemnie rześkiej atmosfery. Jednocześnie przepuszczalność ta jest na tyle niewielka, by nie wychładzać wnętrz zimą. Mimo to, zapewnienie odpowiedniej wentylacji i wietrzenie pomieszczeń jest konieczne.

Zaletą domu z bali jest regulacja wilgotności. Podczas słonecznej i suchej pogody drewno oddaje wilgoć, natomiast w czasie deszczu osusza atmosferę wewnątrz. Wilgotność wewnątrz drewnianego domu powinna wynosić ok. 40-60%, co gwarantuje utrzymanie właściwości drewna. Trwałość bali zapewnia odpowiednie ich wysuszenie do wilgotności poniżej15%.

Mimo właściwości higroskopijnych, czyli pochłaniania wilgoci, drewno nie jest podatne na występowanie grzybów i pleśni, właśnie ze względu na ich dokładne wysuszenie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest odpowiednia impregnacja przeprowadzana co kilka lat. Z tego względu domy z bali są idealnym rozwiązaniem dla alergików, a zwłaszcza dla osób uczulonych na kurz, pleśń i grzyby. Warto wiedzieć, że w domach drewnianych nie występuje zjawisko elektryczności statycznej, wiec podłogi i ściany nie przyciągają kurzu i łatwo jest utrzymać je w czystości.

Naturalne olejki eteryczne

Mimo niewielkiej zawartości wody, drewno zawiera olejki eteryczne, które odpowiadają za bardzo przyjemny, naturalny zapach wewnątrz domu. Każde drzewo wydziela inny zestaw olejków eterycznych o różnych właściwościach. Najpopularniejszymi drzewami są świerk, sosna i modrzew, które ułatwiają oddychanie i korzystnie działają na układ oddechowy. Olejki eteryczne działają również wiruso-, bakterio- i grzybobójcze.

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, aby dobrać projekt domu z bali, zapewniamy indywidualne podejście, terminowość i profesjonalizm.