Czy dom z bali może być energooszczędny?

dom z bali

Domy z bali to nie tylko konstrukcje będące nieodłącznymi elementami górskich krajobrazów. Mianowicie coraz częściej można je spotkać w różnych obszarach naszego kraju, zarówno wśród osób, które szukają wymarzonego miejsca do zamieszkania na stałe, jak i tych, którym zależy na wakacyjnej przestrzeni w pięknych okolicznościach przyrody. Co istotne, domy z bali są inwestycją całoroczną, dlatego na ich budowę zdecydować można się niezależnie od pory roku. Wielu inwestorów przekonuje charakterystyczna estetyka tego rodzaju budynków oraz ekologiczne podejście, które przejawia się tym, iż w budowie wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały. Jeszcze inni zwracają uwagę na energooszczędność, która niewątpliwie wyróżnia domy z bali na tle tradycyjnych murowanych konstrukcji.

Co przemawia za energooszczędnością domów z bali?

Drewniane domy wbrew pozorom są bardzo opłacalną inwestycją. O ich właściwościach bardzo szybko przekonali się górale, którzy w zimie zmagając się z niską temperaturą, poszukiwali rozwiązań, które zapewniłyby im w tym czasie ciepło, a jednocześnie sprawdziłyby się również latem. Szybko okazało się, że najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiednich warunków jest budowa domu z bali. Tego rodzaju konstrukcje wyróżnia przede wszystkim skuteczna izolacja cieplna. Mianowicie drewno zimą doskonale pochłania wilgoć i zatrzymuje ciepło, a z kolei latem nie nagrzewa się w czasie upałów, dzięki czemu we wnętrzu nawet przy bardzo wysokich temperaturach panuje przyjemny chłód. Zastosowanie tego materiału pozwala więc zaoszczędzić zarówno na ogrzewaniu, jak i klimatyzacji.

Domy z bali są na tyle szczelne, iż inwestorzy mają pewność, że ciepło z wnętrza nie ucieka na zewnątrz. Doskonała izolacja sprawia, że konstrukcje nie wymagają żadnych dodatkowych ociepleń. Co więcej, wpływ na energooszczędność ma również prawidłowo przeprowadzona wentylacja, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i gwarantuje pożądany mikroklimat we wnętrzu. Drewno podlega samoczynnej regulacji poziomu wilgotności, co sprawia, że w pomieszczeniach zawsze panuje idealny klimat. Szacuje się, że domy z bali zużywają nawet o 25-50% mniej energii niż te wybudowane z tradycyjnych materiałów. Ponadto wyróżnia je też świetna akustyka, dzięki której ponownie można zaoszczędzić na wyciszaniu pomieszczeń przy użyciu często kosztownych materiałów.

Dlaczego warto zainwestować w domy z bali?

Budowa domów z bali jest gwarancją trwałej i solidnej konstrukcji, która przetrwa lata. Co więcej, dla tych, którym zależy na energooszczędności, wybór ten może okazać się strzałem w dziesiątkę. Znacznie mniejsze wydatki na ogrzewanie czy systemy chłodzące sprawiają, że w skali roku oszczędność może być naprawdę duża w porównaniu z tradycyjnym budownictwem, które wymaga docieplenia, a mimo tego i tak nie daje gwarancji całkowitej szczelności.  Konstrukcje murowane nie tylko szybko się wychładzają zimą, ale też szybko nagrzewają się latem, co przekłada się na dyskomfort domowników oraz wyższe opłaty za opał i klimatyzację. Ponadto decydując się na dom z bali, nie można także zapominać o jego podhalańskiej estetyce, która sprawia, że konstrukcja znacząco wyróżnia się na tle innych budynków.