Domy w stylu skandynawskim cieszą się coraz większą popularnością, gdyż stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa rodzinnego, które wykorzystuje cegły i pustaki. Konstrukcje skandynawskie są oparte na drewnianych szkieletach budowanych z prefabrykatów oraz keramzytów i można z nich stworzyć zarówno budynki mieszkalne, jak i budynki użyteczności publicznej. Budowle te swoim wyglądem przypominają masywną płytę.
Możliwości konstrukcyjne i niesamowity design
Dużą zaletą domków w stylu skandynawskim jest fakt, że konstrukcje te nie wymagają budowania na mokro. W przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa można je wznosić o każdej porze roku. Jeżeli fundamenty zostaną utworzone przed okresem zimowym, resztę prac można kontynuować o dowolnej porze. Plusem jest również szybkość budowania. Tworzenie budynków w tej technologii zajmuje około 3 miesiące.
Domy skandynawskie wyróżniają się także niesamowitym designem. W większości budynków wnętrza są zaprojektowane w minimalistycznym stylu i charakteryzują się dużą przestronnością. Poza tym pomieszczenia są w pełni funkcjonalne i odzwierciedlają ponadczasowy luksus. Domy skandynawskie są więc idealne dla wszystkich osób, które chcą mieszkać w naturalnym i przyjemnym otoczeniu.
Domy skandynawskie a energooszczędność
Budowle skandynawskie pozwalają na ogromne oszczędności, gdyż wyróżnia je bardzo niska przenikalność cieplna i wysoka dźwiękoszczelność. Budynki w stylu skandynawskim są więc idealne do stworzenia domu pasywnego. Wnętrze domu bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu ma niskie straty ciepła. To sprawia, że koszty ogrzewania w budynkach skandynawskich są o wiele niższe niż w tradycyjnie murowanych budynkach.
Dużym plusem domów skandynawskich są możliwości rozwojowe. Budynki w stylu skandynawskim można rozbudowywać bardzo łatwo, gdyż konstrukcje modułowe umożliwiają sprawną modyfikację. Dzięki temu istnieje możliwość mniejszej inwestycji początkowej, którą można powiększyć w dowolnym momencie. Budownictwo skandynawskie jest także o wiele tańsze niż wznoszenie domu z cegieł lub pustaków.