Domy z bala – fakty i mity

fakty i mity

Choć domy drewniane stają się coraz popularniejsze, wciąż rozprzestrzenia się nieprawdziwe informacje dotyczące ich zastosowania i trwałości. By rozwiać wszelkie wątpliwości, poniżej przedstawiamy listę faktów i mitów dotyczących domów z bali.

Dom z bali – mity

  • W domu z bali jest zimno w chłodne miesiące

Jedna z najczęstszych negatywnych opinii dotyczących domów drewnianych głosi, że nie potrafią one utrzymać ciepła. Prawda jest jednak taka, że zarówno w budownictwie murowanym, jak i drewnianym jest to po prostu kwestia odpowiedniej izolacji. Jeżeli skorzystamy z usług profesjonalnej firmy, której przedstawiciele znają się na właściwościach drewna i potrafią odpowiednio je zaizolować, nasz dom będzie równie ciepły, co budowle z cegły.

  • Dom z bali jest budynkiem letniskowym i nie nadaje się do zamieszkania całorocznego

To przekonanie wynika częściowo z tego powyższego. Większości z nas dom drewniany wydaje się odpowiedni do użytkowania tylko latem, gdy dnie i noce są gorące. Wskutek popularności tej opinii wielu z nas decyduje się na budowę domków działkowych i letniskowych z drewna. W rzeczywistości jednak dom z bali może służyć nam przez cały rok. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu właściwej izolacji oraz odpowiedniej jakości drewna.

  • Budowa domu z bala jest kosztowna

Pogląd ten może brać się z faktu, że takie budownictwo jest szczególnie popularne wśród gwiazd muzyki czy telewizji, w związku z czym większości z nas wydaje się, że taki dom to duży wydatek. W rzeczywistości drewno jest tańsze od cegieł. Ponadto domy z bali wznosi się szybko, więc wykonawca płaci mniej za pracę fizyczną czy za czas użytkowania maszyn.

Pamiętajmy jednak, że zbyt niska cena drewnianego domu powinna wzbudzić naszą czujność – może ona bowiem wynikać z zastosowania budulca niskiej jakości. W takim wypadku warto poprosić wykonawcę o okazanie certyfikatu dotyczącego klasy drewna.

Dom z bali – fakty

  • Budowa domu z bali trwa krótko

Choć wszystko oczywiście zależy od rodzaju projektu i zastosowanych surowców, wzniesienie takiego domu może zająć nie więcej niż kilka tygodni. Dowożone na plac budowy drewniane bale często mają już specjalne nacięcia, dzięki którym przy użyciu maszyn można dopasować je do siebie jak klocki lub elementy układanki. Pamiętajmy jednak, że zastosowane drewno musi być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. To zaś oznacza, że wykonawca uzależni termin rozpoczęcia budowy od czasu dostarczenia z tartaku odpowiednio przygotowanego surowca.

  • Domy z bala pięknie pachną

Tej kwestii chyba nie trzeba wyjaśniać – ze względu na naturalny charakter budulca drewniany dom przez co najmniej kilka lat będzie wypełniony subtelnym, kojącym zapachem. Jego intensywność i czas zależą od tego, jaki rodzaj drewna wybierzemy – np. modrzew będzie wydzielać szlachetną woń o głębokiej żywicznej nucie.