Prawie każdy człowiek marzy o swoim miejscu na ziemi – dla niektórych jest to mieszkanie w bloku, dla innych szeregowiec, a część osób zadowoli się tylko i wyłącznie własnym domem z ogródkiem. I chociaż do najczęściej stosowanych materiałów budowlanych niezmiennie należą cegły i beton, ostatnio coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem są drewniane bale. To dla wielu kwintesencja sielankowości i swojskości oraz powrót do natury w codziennym życiu. Jakie walory mają drewniane domy?
Zalety domów z drewna
Domy z bali są praktycznie w całości wykonane z naturalnego drewna, a co za tym idzie, przejmują także jego cechy. Drewno ma pięciokrotnie wyższe zdolności termoizolacyjne niż cegła, czy beton – latem pochłania ciepło z zewnątrz, a zimą je oddaje. Dzięki temu domy z bali w ciepłe dni mają chłodne wnętrza, a zimą się nie wychładzają. Dodatkowo tworzą mikroklimat korzystny dla mieszkańców, a niekorzystny dla rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Drewno potrafi neutralizować jony dodatnie, wydzielane między innymi przez urządzenia elektryczne. Zastosowanie do budowy domu bali wpływa na poprawę jakości snu, poprawia nastrój i koncentrację oraz ułatwia oddychanie. Drewno ma także właściwości antystatyczne, co oznacza, że na jego powierzchni nie osadza się kurz – jest zatem idealnym rozwiązaniem dla alergików. Domy drewniane są w rzeczywistości równie trwałe co ich murowane odpowiedniki. Podstawą długoletniego używania jest odpowiednia pielęgnacja drewna. Budowa takiego domu jest o wiele łatwiejsza, niż budynku standardowego – to montaż gotowych elementów przygotowanych wcześniej w fabryce. Zgodnie z projektem zakład produkcyjny przygotowuje bale, które dla ułatwienia i uniknięcia pomyłek są ponumerowane. Dzięki temu, w zależności od sposobu ich montażu, poskładanie domu na działce zajmuje od kilku dni do kilku tygodni. Ponadto bardzo często firmy budujące domów z bali zajmują się przedsięwzięciem od wyboru projektu, po zakończenie budowy.
Domek z duszą
Drewno, jako materiał budowlany, ma wyjątkowe właściwości. Drewno pracuje, dostosowując swoją wilgotność do otoczenia, a przy okazji uwalnia olejki eteryczne, które wprawiają na poprawę nastroju wszystkich domowników oraz łagodzą uczucie stresu. Drewniany domek ma niezwykły potencjał aranżacyjny. Drewno to piękny i naturalny materiał, który zachwyca swoim wyglądem i ciepłem. Dodatkowo idealnie komponuje się z otoczeniem i przełamuje surowość innych materiałów, takich jak np. stal, szkło czy ceramika. Ożywia i ociepla przestrzeń oraz wprowadza do wnętrza wyjątkowy nastrój. Ze względu na swój uniwersalny charakter drewno dopasuje się zarówno do wnętrz w aranżacji klasycznej, jak i w nowoczesnej.