Etapy budowy domu z bali

budowa domu z bali

Domy z naturalnego drewna stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób docenia ich wyjątkowy, tradycyjny i naturalny wygląd oraz korzystny dla zdrowia mikroklimat. Wiele osób jednak nie wie, jak dokładnie wygląda budowa takiego domu. Dlatego poniżej przedstawiamy przebieg przykładowej budowy domu z bali drewnianych w 8 krokach.

  1. Projekt — wybierany z katalogu gotowych projektów domów lub przygotowywany pod zamówienie klienta.
  2. Produkcja części — odbywa się w naszym zakładzie. Wszystkie części, bale, krokwie itp. są przycinane do odpowiednich wymiarów i obrabiane.
  3. Przygotowanie terenu — czyli wytyczenie lokalizacji, wyrównanie terenu i przygotowanie przyłączy mediów, a także wybór miejsca do ułożenia bali.
  4. Fundamenty — ich budowa przebiega praktycznie jak w wypadku domu murowanego. Jest to wykonanie wykopów i wylanie lub wymurowanie ścian oraz ław fundamentowych. Warto wiedzieć, że jest to jedyny etap konstrukcji domu z bali zależny od warunków atmosferycznych!
  5. Budowa ścian — przygotowane wcześniej drewniane elementy przejeżdżają na plac budowy i są składane na miejscu. Pierwsza warstwa jest układana na podłożu bitumicznym. Kolejne bale są wpasowywane w siebie jak klocki lego oraz łączone na stałe.
  6. Budowa dachu — następnie układane są kolejno belki stropowe krokwie, podkład i poszycie dachu oraz dodatkowe elementy takie jak rynny i okapy.
  7. Okna i drzwi — mogą być zamontowane zarówno w trakcie konstrukcji ścian, dachu, jak i po ich zakończeniu.
  8. Wykończenie i ocieplenie — po zamknięciu bryły domu następuje etap prac wykończeniowych. Są one dosyć zróżnicowane i mogą obejmować: dodatkowe ocieplenie ścian lub dachu, dobudowę ścianek działowych, poprowadzenie mediów, ułożenie posadzek, budowę łazienki, montaż mebli, montaż systemu centralnego ogrzewania czy paneli.