Fundamenty pod dom z bali – jak powinny wyglądać?

budowa domu z bali

Fundamenty pod dom są niezwykle ważne, ponieważ od nich zależy trwałość całego domu, dlatego warto zapoznać się z tym, w jaki sposób można je wykonać. Przedstawiamy sposoby na ich wykonanie, które są odpowiednie do domów z drewnianych bali.

Płyty fundamentowe

Jest to najszybszy ze sposobów na dobry fundament, jego wykonanie i wiązanie zajmuje zaledwie tydzień. Ten rodzaj fundamentu powstaje przez wylanie płyty betonowej o grubości od 25 do 40cm, zazwyczaj jest zbrojony stalowymi prętami lub stalowymi włóknami. Płyta fundamentowa sprawdzi się w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych i niskim poziomie nośności gruntu, ale tylko na płaskim terenie. W tego rodzaju fundamencie można umieścić instalację wodną i gazową. Dużą zaletą płyty fundamentowej jest znikoma ilość prac ziemnych, ponieważ wystarczy usunąć tylko wierzchnią warstwę.

Fundamenty bloczkowe

Ten rodzaj fundamentu polega na użyciu bloczków betonowych lub keramzytowych zamiast płynnego betonu. Wymaga jednak wykonania takich prac ziemnych jak: wykopanie ław fundamentowych, wmurowanie bloczków, zasypanie wewnętrznych części piaskiem i wylanie betonu pod podstawę podłogi w domu z bali. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ jest niezwykle trwałe, chociaż trzeba pamiętać, że owa trwałość, a także stabilność ścian zależy od dokładności, z jaką wykonany jest fundament. Fundamentu bloczkowego nie wykonuje się na terenach grożących osunięciem.

Fundamenty żelbetowe

Są najrzadziej spotykane, ponieważ ich wykonanie jest dosyć kosztowne jak na budownictwo jednorodzinne. Wykonywane są poprzez zalanie betonem zbrojenia o odpowiednio dobranej wytrzymałości.

Fundamenty drewniane

Są najtańsze, ale nie poleca się ich do domów całorocznych, a do domków letniskowych. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią izolację instalacji wodnej, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą zamarznąć i pęknąć. Zazwyczaj charakteryzują się mniejszą nośnością i trwałością, aczkolwiek mogą być wykorzystane w przypadku domu z bali, który obciąża je mniej niż te tradycyjne.

Wybór odpowiedniego fundamentu jest niezwykle ważny, ponieważ zależy od niego trwałość i bezpieczeństwo całego domu, zwłaszcza biorąc pod uwagę rodzaj terenu i poziom wód gruntowych. Dlatego w tej kwestii warto zdać się na doświadczenie profesjonalistów wykonujących fundamenty pod domy z bali.