Jak zaprojektować dom z bali?

projekt domu z bali

Coraz więcej osób decyduje się na domy z bali drewnianych, ponieważ są one piękne i stylowe, a ich budowa trwa krótko i niewiele kosztuje. Oto kilka porad dotyczących tego, jak zaprojektować wymarzone lokum.

Budowa domu z bali – jak zacząć?

Pierwsze, o co powinniśmy się zatroszczyć, to oczywiście zakup działki. Jest bardzo ważne, byśmy wybrali ją zgodnie z naszym gustem i oczekiwaniami – musimy więc wziąć pod uwagę jej wielkość, położenie oraz dostęp do mediów. Wybierając działkę, zastanówmy się, czy jej kształt odpowiada naszemu wyobrażeniu o wymarzonym domu, a także, czy zmieści się na niej wszystko, co zaplanowaliśmy (np. podjazd, drzewa czy elementy ogrodu).

Kolejnym etapem tego przedsięwzięcia jest przygotowanie projektu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Tu warto pamiętać, jak ważny jest wybór odpowiedniej parceli – dom z bali będzie bowiem musiał zmieścić się na niej, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność i wygodę użytkowania. Musimy dostosować projekt do rozmiarów i rodzaju działki. Mamy przy tym możliwość zamówienia indywidualnego planu lub skorzystania z gotowych projektów udostępnionych przez wykonawcę.

Odpowiedni surowiec na dom

Bale używane w charakterze budulca wykonywane są z surowego drewna, które po ukończeniu głównej konstrukcji musi jeszcze obeschnąć. Oznacza to, że trzeba dać domowi czas, by „osiadł”, tracąc w międzyczasie nawet do 6% pierwotnej wysokości ścian – dopiero wtedy można wznowić pracę i wykończyć dom. Innym rozwiązaniem jest zamówienie drewna już ususzonego, o wilgotności nieprzekraczającej 20% – znacznie przyspieszy to budowę.

Warto zdecydować się na projekt indywidualny – wtedy będziemy mieć pewność, że wygląd i rozkład pomieszczeń w domu będzie dostosowany do potrzeb i upodobań domowników. Z pomocą profesjonalnego architekta, zapoznanego z naszymi koncepcjami, możemy stworzyć dom estetyczny i jednocześnie funkcjonalny, o dogodnym dla nas podziale przestrzeni wewnętrznej, który będzie odpowiadał wszystkim naszym wymaganiom. Takie rozwiązanie da nam też szansę na uzyskanie oryginalnego budynku, który wzbogaci estetycznie okolicę i zachwyci sąsiadów.