Drewno jest materiałem naturalnym, które może zachowywać się w różny sposób. Często mówi się potocznie, że stale pracuje, co w rzeczywistości oznacza tyle, że reaguje na wszelkie warunki otoczenia. W konsekwencji zdarza się, że dochodzi do charakterystycznego pękania bali, czyli powstawania szczelin. Czy jest to powód do zmartwień, czy może raczej urok natury?
Dlaczego bale pękają?
Jak już zostało wspomniane, drewno stale reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Ma ono właściwości higroskopijne, czyli zarówno pobiera, jak i oddaje wilgoć. To zjawisko jest ściśle powiązane z temperaturami panującymi wewnątrz oraz na zewnątrz domów z bali. Gdy dochodzi do szybkiego odparowywania wody, drewno kurczy się i w efekcie pęka. Wówczas powstają charakterystyczne szczeliny, zwane pęknięciami.
Czy pękające bale są powodem do niepokoju?
Należy jeszcze raz podkreślić, że drewno jest materiałem naturalnym. Powstające w nim pęknięcia nie są powodem do niepokoju, a jedynie jego cechą charakterystyczną. Należy traktować je jako urok naturalnego materiału, który podkreśla wyjątkowość nieruchomości oraz jej bliskie powiązanie z naturą. Drewno jest bardzo odpornym surowcem, jednak jego higroskopijność można jedynie zminimalizować poprzez impregnację, a nie całkowicie wyeliminować. Byłoby to niemożliwe ze względu na jego specyficzną budowę.
Warto jednak wspomnieć, że alarmujące mogą być jedynie pęknięcia przechodzące na wylot bali. W praktyce mało kiedy zdarzają się jednak tak duże szczeliny. Bale wykorzystywane do budowy domów są odpowiednio osuszane oraz impregnowane, co zabezpiecza je przed działaniem czynników zewnętrznych. Uważamy, że solidny surowiec to podstawa udanej inwestycji. Chodzi przecież nie tylko o piękno nieruchomości, ale także jej odporność. Budując domy z bali dla naszych klientów, zawsze sięgamy po najwyższej jakości drewno, dzięki któremu cała konstrukcja jest stabilna i wytrzymała.