W jaki sposób chronić dom drewniany przed gryzoniami?

mysz

Jednym z zagrożeń, przed jakimi stają właściciele drewnianych domów są gryzonie, którym w porównaniu z betonem, o wiele łatwiej przegryźć się przez drewno lub znaleźć w nim szczeliny. Dlatego w tym krótkim wpisie pokażemy 5 sposobów na ochronę swojego drewnianego domu przed szkodnikami.

Nieszczelności i materiał

Pierwszym etapem, jest usuniecie wszelkich nieszczelności. Jeśli wasz dom wykonywała nasza firma, gwarantujemy brak nieszczelności  konstrukcji i wykonanie domu z twardego drewna odpornego na zęby gryzoni. Jeśli nie mamy pewności co do szczelności naszego domu, warto zbadać konstrukcję centymetr po centymetrze i uzupełnić szczeliny za pomocą pianki montażowej lub drewnianych klinów.

Okna, rury drzwi i dach

Jeśli dom z bali ma okna piwniczne przy ziemi i nisko położony dach, warto dodatkowo je zabezpieczyć. Okna można zabezpieczyć gęstą metalową siatką, a dach warto od razu zbudować w pełni zabudowany. Jeśli chodzi o drzwi, to powinny być szczelne i zabezpieczone w dolnej części metalową płytą.

Wilgoć i porządek

Jeżeli nasz dom jest zagracony w szczególności w rzadko odwiedzanych pomieszczeniach takich jak piwnica czy garaż, szkodniki znajdą wiele schronień, w których mogą przetrwać zimę. Dlatego nie trzymajmy tam rzeczy, które mogą posłużyć im za gniazdo — starych gazet, szmat, kartonów, liści itp. Zimą szkodniki szukają także wody. Warto dbać o brak przecieków czy nieszczelności dachu, ponieważ te małe strużki są dla nich wystarczającym źródłem wody.

Rowki chwytne

Starą, sprawdzoną metoda ochrony przed gryzoniami jest wykopanie rowka o głębokości 20-30 cm dookoła działki. Dodatkowo co kilka metrów można również wykopać głębszą studzienkę, której wnętrze wyłożymy rurą PCV.

Trutki

Trutki warto wyłożyć w ww. miejscach — piwnicach, garażach, poddaszach, studniach i rowkach chwytnych.