W jaki sposób zabezpieczyć drewnianą elewację?

drewniana elewacja

Wiele osób marzy o domu z bala lub przynajmniej drewnianej elewacji. Właściciele takich domów przyznają, że drewniany dom prezentuje się pięknie, elegancko i przytulnie, jednak wymaga trochę pracy. Drewno bowiem raz na jakiś czas należy odpowiednio zabezpieczyć, by nie straciło swojego pierwotnego uroku i właściwości. Co warto wiedzieć o pielęgnacji drewnianych elewacji? Sprawdźmy!

Farby do drewna

Wiele osób decyduje się na pomalowanie drewna farbą – to jeden z najtrwalszych sposobów na zabezpieczenie elewacji. Farby mają jednak jedną podstawową wadę –  kolor zakrywa naturalny wygląd desek lub bali, czego za wszelką cenę część właścicieli domów chce na uniknąć. Wybierając farbę do drewna, należy sprawdzić, czy jest ona przeznaczona do użytku zewnętrznego. Najmniej szkodliwych związków mają farby akrylowe (wymagają użycia podkładu), popularne są też produkty olejne, alkidowo-olejne i alkidowe.

Bejce do elewacji

Miłośnicy widoku naturalnego usłojenia drewna chętniej sięgają po bejce. Bejca nie zakrywa deseniu drewna, może przyciemnić jego kolor. Dostępne są też bejce kolorowe,  a nawet dekoracyjne – nic więc nie stoi na przeszkodzie, by dzięki niej delikatnie zmienić wygląd elewacji. Domy z bali zabezpieczone bejcą nie blakną pod wpływem działania promieni słonecznych – bejce są odporne na działanie UV. Specjaliści zalecają użycie dwóch warstw bejcy, by głęboko wniknęła ona w strukturę drewna. Właściciele domów drewnianych najczęściej korzystają z bejc akrylowych, alkilowych, poliuretanowych i olejnych.

Lakierobejce, czyli lazury

Lazury to produkty będące połączeniem bejcy i lakieru. Fachowcy odradzają zakup produktów uniwersalnych – lakierobejcę powinno się dobierać do rodzaju drewna i głównych czynników oddziałujących na elewację. Dobre lazury chronią dom nie tylko przed wilgocią i promieniowaniem UV, ale również przed pleśnią i grzybami. Mogą mieć również walory dekoracyjne, dzięki różnym rodzajom powłok (błyszczącym, matowym itp.) Lazurowanie pozostawia widoczny rysunek drewna. Lakierobejcę powinno się nakładać na elewację cienkimi warstwami, a sam proces bardziej przypominać wcieranie, niż malowanie.

Impregnacja olejem

Impregnacja olejem jest wystarczająca w przypadku domów i elewacji z najbardziej odpornych gatunków drewna. Olej wnika głęboko w drewno, nie tworząc na nim powłoki. Najlepszym sposobem olejowania jest wcieranie produktu ściereczką w drewno, jednak  można też użyć zwykłego pędzla. Olejowanie elewacji powinno się powtarzać dość często, co około 3-4 sezony.