Wpływ drewna na mikroklimat panujący w domu

dom z drewna

Mikroklimat w domu to przede wszystkim kwestia jakości powietrza. Wpływa na nie szereg czynników i jak się dodatkowo okazuje, swoistym regulatorem jest w tym przypadku drewno. Co jeszcze warto o nim wiedzieć, a także jaki ma wpływ na to, że wykończone nim budynki są w praktyce tak zdrowe dla ludzkiego organizmu?

Drewno, czyli gwarancja zdrowego mikroklimatu w Twoim domu

Surowiec naturalny jakim jest drewno posiada naprawdę wyjątkowe cechy, jeśli chodzi o ekologię. Przede wszystkim wpływa na wilgotność powietrza w budynku, jeśli bowiem jest ona zbyt wysoka – pochłania ją, jeśli zaś za niska, nieco ją oddaje. To ogromna zaleta, trzeba bowiem pamiętać, że największy komfort przebywania w pomieszczeniach odczuwa się wtedy, gdy wilgotność jest na poziomie od 40 do 60 proc.

W praktyce jeśli jest nadmierna, w powietrzu unoszą się cząstki kurzu, co stanowi największą wadę dla alergików. Jeśli zaś jest niska, w domu mogą rozwijać się bakterie oraz szkodliwa pleśń. Właśnie dlatego z roku na rok przybywa inwestorów zainteresowanych naturalnymi domami z bali, a także osób, które wykańczają wnętrza właśnie przy użyciu tego naturalnego surowca. Doskonale sprawdzi się on bowiem zwłaszcza na podłogach, które zajmują dużą powierzchnię, przez co powinny być wykonane z bezpiecznych i niewydzielających szkodliwych substancji materiałów, dokładnie takich jak drewno.

Odpowiednia temperatura w domu

Istotną kwestią wpływającą na mikroklimat w domu jest również to, aby panowała w nim odpowiednia temperatura. Optymalna mieści się w przedziale od 18 do 22oC, choć w łazience powinna być nieco wyższa i oscylować w przedziale od 22 do 24oC. Osiągnąć odpowiednie parametry pod tym względem w praktyce także pomaga drewno, które nieco wychładza pomieszczenia latem, natomiast w okresie zimowym utrzymuje ciepło na idealnym poziomie.

Jak widać drewno ma naprawdę duży wpływ na mikroklimat panujący w domu. Jeśli więc i Ty rozważasz budowę właśnie przy użyciu tego surowca, koniecznie sprawdź naszą ofertę i stwórz swój dom marzeń.