5 zalet całorocznych domów drewnianych z bali

dom z bali drewnianej w lesie zimą

Domy drewniane z bali zyskują coraz większą popularność i nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę mnóstwo zalet, jakie posiadają. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zalety domów drewnianych z bali

  • Naturalny materiał

Drewno jest w pełni ekologicznym materiałem i doskonale wpisuje się w obecne trendy. Samo w sobie jest pięknym surowcem, ale doskonale komponuje się również z cegłą, stalą i szkłem, co daje pole do popisu w aranżacji wnętrza. Można więc zdecydować się na wykończenie tradycyjne, nowoczesne lub loftowe.

  • Termoizolacja przez cały rok

Ze względu na odpowiednie parametry termoizolacyjne, możliwe jest budowanie całorocznych domów z bali. W razie potrzeby można użyć wkładki pomiędzy warstwami bali, chociaż w naszym klimacie nie jest to konieczne. Drewno samo w sobie doskonale chroni przed zimnem, latem daje chłód i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza.

  • Regulowanie wilgotności

Drewno pochłania nadmiar wilgoci, a gdy jest to potrzebne — oddaje je. Dzięki temu powietrze wewnątrz domu z bali jest zawsze rześkie, co bezpośrednio wpływa na komfort mieszkańców.

  • Tworzenie unikalnego mikroklimatu

Drewno użyte do budowy domu stopniowo uwalnia olejki eteryczne, które wpływają pozytywnie na organizmy mieszkańców. Powietrze zawierające olejki eteryczne poprawia nastój, niweluje stres i polepsza jakość snu. Niektóre badania wskazują nawet na obniżanie ryzyka chorób krążenia. Drewno jest idealnym materiałem dla alergików, ponieważ posiada właściwości antystatyczne, więc nie przyciąga kurzu. Wspomniane olejki eteryczne łagodzą objawy alergii i astmy.

  • Szybka i tania budowa

Proces budowy domu z bali jest skrócony do minimum, ponieważ poszczególne elementy przygotowywane są odpowiednio wcześniej. Budowa trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni, a prace można wykonywać bez względu na porę roku, nawet zimą, ponieważ nie wykorzystuje się żadnym mokrych materiałów. Domy z bali są tanie w budowie, a ich projekt można swobodnie dopasowywać do własnych potrzeb. Nie trzeba ograniczać się do domów parterowych, z bali buduje się także wielopiętrowe konstrukcje.

Biorąc pod uwagę powyższe zalety, domy z drewnianych bali są dobrą inwestycją, także we własne zdrowie fizyczne i psychiczne.